Skanseny
 

Muzealna Zagroda Albrechta - Muzeum Pomorza Środkowego

Każdy kolejny odwiedzany skansen wydaje się muzeum jeszcze bardziej żywym niż poprzednie. Tak samo jest ze Swołowem. Tu cała wieś wygląda jak muzeum. To największa w Europie wieś owalnica, wokół której do dziś zachował się oryginalny rozstaw gospodarstw. Gdy będziemy spacerować brukowaną ulicą wokół mieszczącego się w środku tzw. „nawsia” stawu, poczujemy się jak w prawdziwym muzeum. Każde gospodarstwo, nadal zresztą zamieszkałe, składa się z charakterystycznego budynku bramnego, szerokofrontowej chałupy w głębi, a także stodoły i budynku inwentarskiego, które z lewej i prawej strony zamykają podwórze.

Większość budynków we wsi jest zbudowana w konstrukcji szachulcowej, czyli posiada drewniany szkielet, który wypełnia glina wymieszana z sieczką, trocianmi lub wiórami. Wypełnienie otynkowane na biało jest poprzecinane ciemnymi belkami, tworzącymi charakterystyczną kratownicę. Stąd zresztą określenie Swołowa - „kraina w kratę”. Od kilkunastu lat właśnie pod szyldem „Krainy w kratę” są prowadzone różnego rodzaju działania promujące tę okolicę jako produkt turystyczny.

Cała wieś wygląda jak muzeum, a przecież mieści się ono tylko w jednej (na razie!) zagrodzie. Ta jedna zagroda, pod numerem 8, różni się jednak od pozostałych. Na pewno od 1659 roku zamieszkiwała ją rodzina Albrechtów. W 1945 roku Gerhard Albrecht wraz z żoną Herthą i córką Minną na skutek traktatu jałtańskiego opuścili wieś i wyjechali do Niemiec Zachodnich. Ich zagrodę zasiedlili Polacy, którzy przenieśli się do Swołowa – najpierw rodzina Piecuskich, a następnie Kowalskich. Podobne losy spotkały pozostałe swołowskie gospodarstwa. Zagroda Albrechta, jak jest nazywana, kilka lat temu przeszła gruntowny remont. Część budynków została rozebrana i odbudowana tymi samymi technikami na oryginalnych fundamentach, część została odrestaurowana Przywrócono przedwojenny wygląd chałupy. Wyposażono wnętrza tak, jak wyglądały w czasach Albrechtów. W budynku inwentarskim przygotowano dodatkowe ekspozycje związne z lokalnymi rzemiosłami, ale bynajmniej nie jest to ciesielstwo czy kowalstwo, tak popularne w innych muzeach na wolnym powietrzu, ale niezwykle interesująco przedstawione piwowarstwo i tkactwo. Można nawet wziąć udział w warsztatach warzenia piwa!

Mimo że swołowskie muzeum jest jednym z najmłodszych skansenów w Polsce – zostało otwarte w 2008 – to nadal intensywnie się rozbudowuje. Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na obrzeżach wsi powstają kolejne obiekty: budynek gospodarczy z piecem chlebowym, stodoła bogatego chłopa, chałupa i stodoła należące do zagrodnika, dom chlebowy, stolarnia, kuźnia i lodownia. W stodole bogatego chłopa, która ma mieć kubaturę 2758 m3, znajdzie się miejsce na ekspozycję multimedialną poświęconą tradycji dożynek pomorskich, lokalnym podaniom i baśniom, kulturze i tradycjom Polaków, którzy osiedlili się w Swołowie po 1945 roku, a także tematyce dość nietypowej – higienie na pomorskiej wsi. Oprócz tego na poddaszu znajdzie się sala kinowo-teatralno-konferncyjna dla 150 osób. To wszystko po to, by jak najwięcej osób poznawało życie codzienne dawnych mieszkańców Swołowa.

Taki rozwój tego maleńskiego muzeum nie byłby możliwy, gdyby nie zespół pracowników Muzealnej Zagrody Albrechta w Swołowie: Marzenny Mazur – kierowniczki, Dawida Gonciarza – etnografa zafascynowanego Pomorzem, Magdaleny Lesieckiej – etnografki zgłębiającej i propagującej tajemnice pomorskiego rękodziała, a także Karoliny Lewandowskiej – biotechnolożki, która opiekuje się żywym inwentarzem zamieszkującym zagrodę. Owce pomorskie, gęsi pomorskie, koza, trzy konie, kury zielononóżki i koty wymagają czułej i cierpliwej opieki. Podobnie jak drzewa w ogrodzie, które pamiętają jeszcze ostatniego przedwojennego gospodarza – Gerharda Albrechta.

Informacje praktyczne

1. Adres fizyczny, adres mailowy

2. Dostępność

 • Godziny otwarcia

  W sezonie letnim: 15 maja - 31 sierpnia,
  poniedziałek - nieczynne
  wtorek: 10:00 - 15:00
  od środy do niedzieli: 10:00 - 18:00

  Po sezonie: 1 września - 14 maja,
  od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 - 16:00

  Muzeum czynne CAŁY ROK!

 • Ceny biletów

  bilet normalny - 6zł
  bilet ulgowy - 4zł
  bilet zbiorowy (grupy zorganizowane od 20 osób) - 4zł
  oprowadzanie wycieczki z przewodnikiem- 40zł

  Dzieci do lat siedmiu wstęp wolny.

3. Oferta kulturalno-rozrywkowa

 • Lekcje muzealne

  Opracowany program przewidziany jest dla odbiorców w różnym wieku – zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej jak i szkół średnich oraz dorosłych.

  • „100 Lat - Zatrzymany czas” – Czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX w.
  • Rytm ziemi, rytm zagrody
  • „Pokaż mi co w garnku masz!” – Co dawniej jadano na pomorskiej wsi
  • Tradycyjne budownictwo wiejskie na pomorzu środkowym
  • Opowieści barwną nitką tkane - Tkactwo pomorskie
  • Jajko – od początku - warsztaty wiosenne
  • „Chmiel i słód zachowaj boże” – opowieści o pomorskim piwie
  • Dzieciństwo na pomorzu
  • Człowiek i maska – karnawał na pomorzu, warsztaty zimowe

 • Zwierzęta

  W Zagrodzie Albrechta mieszkają gęsi pomorskie, owce pomorskie, konie wierzchowe, kaczki, kury zielononóżki. Hodowla jest oparta o rasy rodzime, które występowały na obszarze Pomorza Środkowego.

 • Pamiątki

  W kasie muzeum można nabyć upominki związane z kulturą pomorską oraz kaszubską.

 • Sesje zdjęciowe

  W sprawie sesji fotograficznych należy kontaktować się telefonicznie: 059 832 48 97

 • Posiłek regionalny

  Na terenie Zagrody działa Gospoda pod Wesołym Pomorzaninem, która serwuje dania kuchni pomorskiej, w tym okazjonalnie gęsinę.

 • Atrakcje dla dzieci

  Latem odbywają się specjalne warsztaty dla dzieci.

 • Atrakcje w okolicy

  brak danych

4. Imprezy

czerwiec – Święto Szparagów
lipiec – Zagroda Dziecięca – cotygodniowe warsztaty dla najmłodszych
wrzesień – Babie Lato w skansenie – konkurs na pomorską nalewkę
listopad – Gęsina w Zagrodzie.

5. Dojazd

 • Własnym samochodem

  Do Swołowa dojeżdżamy przez Ustkę, Duninowo, Starkowo albo skręcając z drogi 210 (Słupsk - Ustka) w lewo około 2 km na północ od Bydlina i jadąc przez Bruskowo Wielkie. Można także udać się rowerem według wytyczonych ścieżek rowerowych są dobrze oznaczone.

 • Pociągiem

  Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Słupsku, 15 km od Swołowa.

 • PKSem

  Z Dworca Autobusowego w Słupsku autobusy do Swołowa odjeżdżają o: 6:20, 6:30, 9:30, 10:00, 11:00, 13:00, 15:00, 15:25, 15:30, 15:40, 17:00, 19.00.
  Ze Swołowa do Słupska autobusy odjeżdżają o: 5:47, 6:06, 6:39, 7:09, 8:15, 9:06, 13:13, 15:13, 17:07, 17:13, 17:57, 19:13, 19:19.

 • Prywatnymi busami

  Do Swołowa nie jeżdżą prywatni przewoźnicy.

6. Baza noclegowa

 • Agroturystyka

  Gospodarstwo Agroturystyczne Perełka
  ul. Nad Słupią 10
  Łosino, Kobylnica
  tel: 606 646 199

  Gospodarstwo Agroturystyczne Maryli Iskrzyckiej
  Strumykowa Krępa Słupska
  Słupsk
  tel: 703 400 440; 708 477 500

 • Schronisko

  Szkolne Schronisko Młodzieżowe PTSM przy Środkowopomorskim Centrum Kształcenia Ustawicznego
  ul.Chopina 3
  76-200 Słupsk
  tel: 59 8424921
  http://www.scku.slupsk.pl

 • Pola namiotowe

  Pole Namiotowe w Ustce
  ul.Polna 2
  Ustka

 • Hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe

  W okolicy Darłowa i Ustki znajduje się wiele nadmorskich miejsc noclegowych.

 • Sale konferencyjne

  Sala konferencyjna jest w budowie.

7. Działalność naukowo-badawcza

 • Publikacje

  brak danych

8. Informacje dodatkowe

 • Ciekawe linki

  brak danych

skanseny.net

Więcej zdjęć

 

Pomóż rozwijać etnografię w internecie.

WESPRZYJ NAS