Skanseny
 

O projekcie

Chcesz poznać skanseny w Polsce? Szukasz skansenu najbliżej Gdańska albo Wrocławia? Chcesz sprawdzić, co ciekawego zobaczysz w muzeum w Olsztynku, a co w Nowym Sączu? Nie wiesz, jak wygląda chałupa przysłupowa? Jak zbudowany jest dach czterospadowy? Skanseny.net dadzą Ci odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Jak narodziły się Skanseny.net? Brakowało nam w polskim internecie strony, na której moglibyśmy w jednym miejscu znaleźć informacje na temat wszystkich muzeów na wolnym powietrzu. Brakowało nam mapy, na której te muzea byłyby zaznaczone. Brakowało nam też zdjęć chałup, spichlerzy, gołębników i wiatraków. Postanowilśmy więc sami stworzyć coś, co wypełniłoby te wszystkie luki. Stworzyliśmy serwis internetowy poświęcony polskim skansenom, gdzie obok mapy z naniesionymi na nią muzeami znajdą się niezbędne informacje praktyczne, ciekawostki, a także zdjęcia opisane przez etnografów. Dążyliśmy do tego, by każdy mógł z łatwością znaleźć i zobaczyć chałupę przysłupową z Podkarpacia, klumpy czy zagrodę sitarską.

Po co powstały Skanseny.net? Chcemy popularyzować polską kulturę ludową w nowej i atrakcyjnej formie, zachowując wysoki poziom merytoryczny. Chcemy również stworzyć bazę zdjęć, w której znajdą się obiekty architektoniczne reprezentujące wszystkie regiony etnograficzne w Polsce. Tym samym przyczynimy się do działań związanych z cyfryzacją polskiego dziedzictwa kulturowego.

Nie chcemy konkurować ze stronami muzeów. Chcemy być jedynie alternatywą, która będzie służyć internautom i internautkom. Dlatego wszystkie zamieszczone tu zdjęcia są dostępne na licencji „Creative Commons — Uznanie autorstwa — Użycie niekomercyjne”. Wiemy, że będziecie z nich dobrze, świadomie i twórczo korzystać.

Skanseny.net powstały jako efekt projektów Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego. Realizacja była możliwa dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundację Orange, ale przede wszystkim dzięki pracy członkiń, członków oraz osób sympatyzujących ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna. Pracami serwisu kieruje Anna Czyżewska.

Dowiedz się więcej o Stowarzyszeniu Pracownia Etnograficzna — tutaj.

Projekt został realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Nardowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyżeszego.

Honorowy Patronat nad projektem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dla mediów

Informacja prasowa

Logo

Reklama dźwiękowa

Banery internetowe

skanseny.net


 

Pomóż rozwijać etnografię w internecie.

WESPRZYJ NAS